Obrzek vrch
 

Sháníte dárek pro muže ?


Nabídka triček s vtipným potiskem


Zde trička k příslušnému jubileu

Zde výběr triček dle profese oslavence

Zde trička dle zájmu oslavence

Pocení nohou

Úvod >> Zdraví >> Pocení nohouNikdy se nenapije z vašeho střevíčku…

Film končil svatbou, ženich se jal pít z nevěstina střevíčku a celé kino plakalo dojetím. Kromě mne. Moje slzy pramenily z pocitu zoufalství a bezmoci - věděla, že se mi tohle nikdy nemůže stát. Ne, že bych se nevdávala nebo nenašla toho pravého, ale prostě proto, že by zhynul bídnou smrtí ihned poté, co by se chtěl napít z mého střevíčku (velikosti 41). Prostě mi nevoní nohy!

O tom, že se někomu nadměrně potí nohy a tím pádem si musí dát velký pozor na to, kdy a kde si zuje boty, se většinou nahlas nemluví. V těch horších případech snad jen v rámci pobouření z jeho neschopnosti přestat obtěžovat tím odérem okolí nebo soucitně, pokud se snaží, ale výsledek je nulový. Jedno je jasné - jde o problém velmi nepříjemný a život komplikující. Lidé s tímto "darem" nemohou jen tak shodit boty na návštěvě, ale ihned pádí do koupelny s náhradním párem ponožek a celou předsíň zamoří vůní speciálního spreje. Žena nemůže se svým milým a jediným romanticky procházet hodiny v parku a pak zamířit do jeho bytu, kde by se večer báječně ukončil v jeho náručí - od chvíle, kdy začal být tento vývoj patrný, ji pronásledují myšlenky na to, jak moc zaúčinkoval ten drahý pudr zabraňující pocení…

Zkrátka žít s neustále a hojně se potícíma nohama není jen tak. Musíte přizpůsobit výběr bot (zcela vynechat všechny umělé a nesavé materiály - a to i v případě letních sandálů), musíte zapomenout na nošení uzavřených bot naboso, musíte investovat do mnoha přípravků, které vaše dispozice utlumí nebo alespoň zakryjí, musíte dbát o své nohy dvojnásob, protože jsou náchylnější na vznik plísní… Pokud jste jednou z "potrefených hus", pak jsou pro vás určeny i následující řádky. Máme pro vás dobrou zprávu: Pocení nohou zvládnout jde!

Hned na úvod:

Zvýšená potivost nohou se odborně označuje jako lokalizovaná hyperhidrosa. Většinou postihuje kromě nohou i dlaně a podpaží. Postižení nohou je obvykle provázené i nepříjemným zápachem. Léčení je svízelné.

Vyzkoušet můžete:

 • nejrůznější spreje, zásypy a gely, které by měly potivost zmírnit - najdete je v lékárnách, drogeriích i prodejnách obuvi
 • pomoc bylinek- zaručená je koupel v nálevu z přesličky rolní, fungují koupele ve slabém odvaru z dubové kůry
 • koupele v roztoku octanu a vínanu hlinitého, který se ředí teplou vodou v poměru 1:15 až 1:30 nebo slabě růžovém roztoku hypermanganu
 • z volně dostupných přípravků proti pocení nohou v lékárně přípravek Driclor
 • konzultaci s kožním lékařem, který předepíše místně účinné přípravky (obsahují např. tanin, hlinité soli...). Omezit pocení mohou i některé léky, které se užívají celkově a snižují psychické napětí a vegetativní reaktivitu. Naopak zvyšovat pocení mohou některé léky, kofein a nikotin.
 • novou metodu: odstranění pocení pomocí aplikace botulotoxinu.

Vždy musíte dodržovat správnou hygienu:

 • ponožky a boty měňte co nejčastěji - v případě bot platí, že by neměly "spát" bez řádného ošetření antibakteriálním přípravkem. Boty často větrejte a vytírejte, opatřete je speciální uhlíkovou (čili savou a dezinfekční) vložkou, kterou pravidelně měňte.
 • ze svého botníku vyřaďte obuv, v níž se potí i ti o poznání "sušší" - uzavřené a pevné, celé z umělých neprodyšných materiálů…

Recept na nálev z přesličky:

Dvě polévkové lžíce přesličky přelijte litrem horké vody a nechejte vychladnout na teplotu lidského těla. Pak prostě ponořte nohy a koupejte je. Místo přesličky lze použít i šalvěj.

Recept na odvar z dubové kůry:

Hrst nadrobno nasekané dubové kůry asi deset minut vařte v litu vody. Když poté vychladne, je lázeň připravena. Místo kůry lze využít i ořechové listy.

Tipy:

Vyzkoušeli jsme nejrůznější prostředky a přípravky, které by vám měli ulehčit. Jejich použití má nejen různý účinek, ale i "technologie použití" má svá úskalí. My vás na ně upozorníme:

 • srdce každého "potivce" zaplesá nad nápisem "vložky s vůní". Jsou fajn, ovšem některé jsou tak tenké, že se během cesty domů shrnou a již je nelze znovu po užít. Za cenu kolem osmdesáti korun jsou příliš jednorázové. Ty správné by měly být pevnější a nejlépe samolepící, aby se v botě usadily a ani nehnuly.
 • pokud si chcete během dne nohy ošetřovat, pak volte raději přípravek, který lze aplikovat na punčochy či ponožky. Svlékat se není příliš praktické. Dobré jsou tedy bezbarvé (!) spreje. Pozor na to, některé spreje nechávají na oblečení fleky! Pokud takový přípravek objevíte, mějte ho vždy při sobě.
 • zásypy během dne zřejmě nevyužijete, ale jsou velmi účinné na ošetření nohy po koupeli či sprše
 • jen tak si něčím přes den stříkat nohy nestačí - musíte být systematičtí. Hezky koupel, pudr, ráno prodyšnou obuv i ponožky a během dne sprej…Grandine - móda pro plnoštíhlé