Obrzek vrch
 

Sháníte dárek pro muže ?


Nabídka triček s vtipným potiskem


Zde trička k příslušnému jubileu

Zde výběr triček dle profese oslavence

Zde trička dle zájmu oslavence

Aromaterapie

Úvod >> Zdraví >> AromaterapieAromaterapie – něžná síla vůní

Již v dávných kulturách Egypťanů, Číňanů a Japonců náležely aromatické látky k významným léčebným a harmonizačním prostředkům. Dnes znovu objevujeme jemnou sílu aromatických vůní. Aromaterapie znamená uvědomělý výběr a použití éterických olejů k dosažení harmonie mezi tělem, duchem a duší. Esence se získávají převážně destilací vodní parou a obsahují účinné látky ve vysoce koncentrované formě.

Přidáváním do vodní lázně v tzv. arómové lampě přispívají ke zvýšení pocitu zdraví a pohody, k podpoře duševní práce. Obdobný vliv mají také koupele, masáže a obklady.

Jednotlivé vůně reprezentují jemným a citlivým způsobem různé principy života.

Éterické oleje a jejich použití

Arómová lampa

Do vody v arómové lampě je potřeba nakapat 3 až 5 kapek příslušného éterického oleje. Samozřejmě záleží na velikosti místnosti, intenzitě vůně i vlastních čichových reakcích.

Zdravotní koupel

K 1 až 6 kapkám oleje (nejmenší počet je pro koupel miminek, největší pro dospělé jedince) je nutné přidat přírodní emulgátor (2 polévkové lžíce smetany) nebo mořskou sůl. Silně dráždivé oleje (máta, skořice, pačuli) se ke koupelím nepoužívají.

Masáže

Pro masáže je zapotřebí kombinace 4 % éterického oleje na 96 % vysoce kvalitního rostlinného oleje (nejlépe olivový nebo sójový).

Charakteristika některých éterických olejů

Bergamot

Silné antiseptikum, vhodné na doléčení herpesu. Kladně působí při depresích, horečkách a nechutenství. Vůně : osvěžující, citrusová.

Eukalyptus

Antiseptický, srážející teplotu. Účinný při senné rýmě, migréně, angíně, akné. Podporuje činnost srdce, posiluje imunitní systém. Vůně : svěží, ostrá.

Jasmín

Uvolňuje stísněnou atmosféru a čistí vzduch. Působí proti frigiditě a impotenci. Vůně : exotická, podobná růži.

Levandule

Antidepresivní, antiseptická, uklidňující, tlumící bolesti, stabilizující krevní tlak, účinná při astmatu, hysterii, psychické únavě, migréně a nespavosti. Vůně: jemná, citrónová.

Mandarinka

Osvěžující, podporuje chuť k jídlu. Uvolňuje svalstvo v těhotenství, oblíbená v dětských pokojích. Vůně: sladká, květnatá.

Pomeranč

Osvěžující, veselý, povzbuzující srdce. Pomáhá při dětském nechutenství a problémech s usínáním. Vůně: svěží, nasládlá.

Rozmarýn

Povzbuzující, posilňující srdce a žaludek, antiseptický, zmírňuje bolesti, podporuje prokrvování, koncentraci a paměť. Je účinný při astmatu, problémech krevního tlaku, revmatismu, ranní únavě, prochladnutí. Posiluje vůli a zvětšuje organizační schopnosti. Není vhodný pro těhotné ženy a epileptiky. Vůně: kořeněná, povzbuzující.

Santalové dřevo

Antiseptické, antidepresivní, erotizující. Účinné při akné, menstruačních poruchách, impotenci, působí proti strachu i agresi, olej patří k tzv. svatým olejům, rozšířeným buddhismem po celé Asii. Použití je výhradně v arómové lampě. Vůně: teplá, hebká, dřevitá, balzamická.

Skořicová kůra

Silně antiseptická, teplá, lehce erotizující, posilňuje nervovou soustavu, podporuje trávení, krevní oběh, dýchání a srdeční činnost. Přivádí do těla chybějící duševní teplo a energii, pomáhá při citovém chladu, osamocenosti a strachu. Vůně: teplá, kořenitá, lehce ostrá.

Citrón

Osvěžující, chladivý, podporuje soustředění, tvorbu krve, hubnutí, snižuje krevní tlak. Je účinný při chudokrevnosti, krvácení, vysokém krevním tlaku, bolestech hlavy, infekcích, slabosti, revmatismu. Vůně: velmi čerstvá, svěží. Dobře působí na většinu lidí, proto je vhodná i do veřejných místností.

Ylang-ylang (květ květů)

Antidepresivní, uklidňující, lehce erotizující, účinný v přechodu, při nespavosti, snižuje krevní tlak, pomáhá při regeneraci tkání. Vůně: teplá, žensky květnatá.

Cedr

Uklidňující, antiseptický, prohlubující dýchání. Čistí vzduch v místnosti. Účinný při akné, bronchitidě, rýmě, působí proti strachu a nervozitě, zvyšuje zdravé sebevědomí. Nevhodný pro epileptiky a těhotné ženy. Vůně: teplá, dřevitá.